Frederikssund Kommune vil fra den 3. juni og resten af måneden gennemgå naturen i kommunen med henblik på at opdatere kortlægningen af beskyttet natur.
Det var et kæmpe tilløbsstykke, da Kultur- og Havnebadet blev åbnet officielt søndag den 2. juni, og de første vandglade badegæster kunne hoppe i bølgen blå. Der er åbent hus i perioden 3. - 16. juni.
Søndag den 2. juni kl. 12 bliver Kultur- og Havnebadet ved Tippen i Frederikssund officielt indviet. Der ventes stor interesse for åbningen, og derfor opfordres gæster til at benytte parkeringsmulighederne på Kalvøen.
Onsdag den 12. juni kan du møde medlemmer af Byrådet til en snak om det kommende budget, som skal forhandles på plads i løbet af efteråret. Mødet finder sted i Sillebroen fra kl. 16 – 18.
Herregårdsmuseet Selsø Slot har sat gang i en helt særlig sæson, der bliver præget af nye åbningstider, næsten nye vinduer og forhåbentlig rigtig mange gæster.
Onsdag den 29. maj inviterer udvalget for Frederikssund bymidte – liv og handel til indvielse af nye installationer i byrummet i Frederikssund. Det foregår på Bløden kl. 16.00 – 16.45 og alle er velkomne.
I slutningen af februar gik entreprenøren Dansk Boligbyg Øst A/S konkurs og satte byggeriet af de 198 almene boliger i Vinge på pause. Nu meddeler Domea, at de har indgået aftale med en ny entreprenør.